آخرین مطالب
  
  ورود  آمار بازدید کنندگان
  115امروزmod_vvisit_counter
  168دیروزmod_vvisit_counter
  923این هفتهmod_vvisit_counter
  1004هفته گذشتهmod_vvisit_counter
  4238این ماهmod_vvisit_counter
  5808ماه گذشتهmod_vvisit_counter
  495973کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

  امروز: 03 آذر 1396
  

  گزارش عملکرد شهرداری

  اخبار - نکته ها

  به نام خدا

  ضمن عرض سلام و آرزوی سالی پربرکت و توام با شادکامی و موفقیت برای همشهریان گرامی در سال جدید وظیفه خودمی دانم عملکرد شهرداری را در دوره مدیریت خود (از زمستان سال۱۳۹۳لغایت آخرسال۱۳۹۵) به اطلاع همشهریان عزیر برسانم.

  مقدمه:

  برای درک درست از اوضاع حاکم بر شهرداری در زمان تحویل اینجانب به مواردی کوتاه اشاره می‌شود

  ۱- بدهی زیاد:

  بدهی بیش از دو میلیارد تومانی از چند سال پیش و مراجعه مستمر طلبکاران و عدم امکان تسویه که موجب گلایه و دلخوری طرفهای معامله شهرداری و در مواردی به درگیری لفظی و حتی فیزیکی هم انجامیده بود

  مدیریت این فضا و شرایط و اخذ زمان و فرصت از طلبکاران و جلب اعتماد مجدد بعضی از طلبکاران و تسویه مطالباتشان و ادامه همکاری آنها مخصوصا در حوزه خرید و اجرای آسفالت چند خیابان در سالهای ۹۴و۹۵ یکی از ضرورتها بود که اگر اتفاق نمی‌افتاد نه تنها آسفالت خیابان و کوچه که حتی امکان لکه گیری هم وجود نداشت ! واضح است که اعتماد متقابل بین فروشنده و خریدار و پیمانکار و کارفرما نکته کلیدی در روند همکاریهاست که اگر خدشه دار شود نتیجه آن آسیب دیدن دوطرف واخلال در جریان فعالیتها خواهد بود.

  ۲- اوضاع نسبتا آشفته داخل شهرداری :

  با توجه به عدم ثبات مدیریت در دو سال منتهی به مسوولیت اینجانب ومدیریت کوتاه مدت چند سرپرست و شهردار، محیط داخلی مجموعه را با بی ثباتی و عدم آرامش مواجه ساخته بود. به نحوی که در همان اوایل شروع به کار،شاهد چند در گیری فیزیکی بین ارباب جوع و پرسنل شهرداری بودیم که تاثیر نامطلوب روانی این جو بر کارمندان و مراجعین کاملا" روشن ست .

  مدیریت و کنترل این فضا و برقراری آرامش لازم در محیط ،ضروری ترین اقدام مدیریتی بود که با عملی شدن آن امروزه فضای مناسب بین کارکنان و ارباب رجوع حاکم است و دیگر شاهد آن اتفاقات نیستیم.

  ۳- آسیب دیدن اعتماد عمومی به شهرداری:

  این موضوع بحث مفصل می‌طلبد که در این گزارش مجال ورود به آن نیست و البته دلایل متعدد دارد از جمله :

  عدم دریافت خدمات مطلوب و غیره در اثر نبود اعتبار کافی و عدم ثبات مدیریت و .... که حتی درخواست ابتدایی ترین مشارکت شهروندان را نیز تحت تاثیر قرار داده بود.

  در مدت دو سال گذشته با تلاش و بر قراری ارتباط و بیان مشکلات در جلسات حضوری چهره به چهره و در فضای مجازی ، امروز خوشبختانه شاهد استقبال و اعلام آمادگی همشهریان برای مشارکت در آسفالت کوچه و کفپوش پیاده رو هستیم که نوید بخش و امیدوار کننده است و باید این روند قدر دانسته و تقویت شود.

  موارد دیگر هم می‌توان عنوان کرد که برای رعایت اختصار صرف نظر می‌شود .

  پس از احصاء مشکلات و نیازهای ضروری در زمستان سال ۹۳ که سرفصل مهم آن عبارتند از:

  -آسفالت معابر و ترمیم و لکه گیری آن

  -اصلاح کفپوش پیاده روها

  -احداث پارک و فضای سبز

  -لای روبی رودخانه عبوری از شهر برای پیشگیری از حوادث ناگوار

  - نبود سالن اجتماعات و فرهنگسرا و...بود.

  اقدامات عملی در فصل کاری سال ۹۴ آغاز شد که اولین پروژه ، آسفالت خیابان در چای کنار به طول حدود ۵۰۰ متر با تاکید بر کیفیت کار ، با زیرسازی اساسی و دولایه آسفالت ریزی و آسفالت و لکه گیری کوچه های منتهی به این خیابان نیز انجام شد.

  لایروبی رودخانه آغبلاغ چایی که سالها بود انجام نشد، بود به طول حدود ۸۰۰متر انجام شد که مهمترین نتیجه آن غیر از پاکسازی و تمیزی ، در سیل بی‌سابقه سال نود و پنج پیشگیری از بروز حادثه برای شهر بود.

  ایجاد فضای سبز و درختکاری با حفر چاه و آبیاری تحت فشار در زمین چهار هکتاری شهدای گمنام برای احداث پارک و تفرجگاه که مورد مطالبه جدی همشهریان است و این پارک در حال تکمیل است که با رشد مناسب درختان کشت شده به پارک مناسبی تبدیل خواهد شد.

  تعدادی کوچه با مشارکت در تامین بخشی از هزینه توسط اهالی انجام شد.

  بخشی کمی از پیاده روها با سنگ مرغوب سنگ فرش شد

  جدولهای فرسوده بلوار خیابان طالقانی در گنجینه کتاب تعویض شد.

  ادامه جدولکاری رفوژ خیابان امام خمینی (ره).

  جدول کاری که در خیابانهای چای کنار و ایجاد محل فضای سبز.

  جدول کاری و ساماندهی آرامستان اصلی شهر

  تکمیل سیل بر سید درسی برای هدایت مناسب سیلاب.

  لکه گیری در معابر سطح شهر.

  زیرسازی بخشی از خیابان شهرک فرهنگیان برای آماده سازی برای اسفالت در سال ۹۵.

  پاکسازی معابر شهر از گل و لای دو مورد سیل بی سابقه در چندین سال گذشته.

  درختکاری و گلکاری در حاشیه خیابانها و بلوارهای سطح شهر .

  و موارد متفرقه دیگر که از ذکر همه آنها خودداری می شود .

  ودر سال ۱۳۹۵ نیز اقدامات عمرانی به شرح زیر انجام شد:

  - تسطیح بخشی از محل ایجاد پارک شهدای گمنام و احداث دیوار حایل برای احداث پارک.

  - ساماندهی و جدول کاری در محل بازار هفتگی شهرداری و تخریب و حذف سوله در حال تخریب برای جلوگیری از حادثه و ایجاد فضای مناسب در بازار و احداث سرویس بهداشتی و نمازخانه.

  - تخریب و اصلاح جدول بلوار خیابان شهید بهشتی جنوبی به علت فرسودگی شدید.

  - جدول کاری در حاشیه خیابانهای چای کنار و ایجاد محل فضای سبز

  - لکه گیری در خیابان اصلی شهر و معابروترمیم بخشی ازحفاریهای انجام شده توسط ادارات.

  - تکمیل زیرسازی و جدول کاری و زهکشی و آسفالت دولایه خیابان اصلی شهرک فرهنگیان به طول یک کیلومتر و دویست متر و عرض۱۸ متر با همیاری و مشارکت اهالی شهرک و همکاری شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان و هییت امنای شهرک .

  - آسفالت ریزی کامل خیابان شهدا به علت فرسودگی کامل پس از برداشت آسفالت و بخشی از سطح خیابان برای زیرسازی اساسی و اصلاح آبرو و آسفالت ریزی دولایه به طول حدود ۴۵۰متر

  --لازم به توضیح است که هزینه احداث و آسفالت خیابانهای شهدا و فرهنگیان حدود یک میلیار و دویست میلیون تومان بوده که سیصد میلیون تومان از هزینه آسفالت خیابان فرهنگیان را اهالی شهرک کمک کردند.

  - تکمیل ساماندهی آرا مستان اصلی شهر .

  - احداث کانال خیابان بیمه ایران برای هدایت آبهای سطحی منطقه رودخانه

  - احداث دیوار حایل محل دفن زباله شهر با جاده هشترود به میانه.

  - و کارهای متفرقه دیگر که از ذکر آنها خودداری می‌شود .

  گزارش مسایل مالی :

  شهرداری را در سال ۱۳۹۳ با مبلغ بیش از ۲ میلیارد تومان بدهی رسمی و ثبت شده تحویل گرفتیم که برای نمونه جایگاه سی ان جی شهرداری نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان به شرکت گاز بدهی داشت و مواردی هم در طول زمان پیش آمده و می‌آید که غیرقابل پیش بینی بود ه از جمله مطالبات حاصل از محکومیت قضایی شهرداری در پرونده‌های مطرح در محاکم قضایی که پس از قطعی شدن باید تسویه شوند و متاسفانه در مواردی تا توقیف اموال و انسداد حسابهای بانکی شهرداری هم پیش رفته‌اند .

  کل درآمد شهرداری در سال ۱۳۹۳ مبلغ ۳۳/۱۸۵/۰۰۰/۰۰۰ میلیارد ریال بوده

  از مبلغ مذکور ۱۹/۶۲۱/۰۰۰/۰۰۰ کمکهای دولتی

  مبلغ ۱۳/۵۶۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال درآمد از شهر بوده است .

  از درآمد حاصله مبلغ۲۲/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال برای هزینه های جاری از قبیل حقوق و دستمزد - هزینه جمع‌آوری زباله شهری - نگهداری و تعمیرماشین‌آلات - سوخت - آب و برق و گاز و تلفن و . . . هزینه شده است.

  و مبلغ ۱۶/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال برای کارهای عمرانی هزینه شده است .

  مبلغ ۸۰۰میلیون تومان هزینه مازاد بر درآمد نسیه انجام شده و بدهی است.

  بودجه مصوب سال ۹۳ ۶۶/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال بود که بعدا بدلیل افزایش غیر منطقی آن توسط شورا و عدم امکان تحقق ، در شورا به رقم ۴۴/۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال اصلاح شد .

  درصد تحقق بودجه حدود 74 درصد

  -- در سال ۱۳۹۴

  کل درآمد شهرداری ۴۳/۶۶۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال بوده

  از مبلغ مذکور ۲۳/۱۳۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال کمکهای دولتی

  مبلغ ۲۰/۵۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال درآمد از شهر

  از کل درآمد مبلغ ۲۴/۵۷۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال هزینه های جاری

  مبلغ ۱۹/۰۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال برای امور عمرانی هزینه شده است.

  بودجه مصوب سال۹۴ ۴۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال بود.

  درصد تحقق بودجه نزدیک به ۱۰۰درصد

  -- در سال ۱۳۹۵ کل درآمد شهرداری ۴۴/۳۳۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال بود

  از مبلغ مذکور ۳۱/۳۶۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال کمکهای دولتی و مبلغ ۱۲/۳۶۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال در آمد از شهر بوده است .

  از مبلغ مذکور ۲۸/۰۰۰/۰۰۰۰/۰۰۰۰ ریال برای امور جاری هزینه شده است

  مبلغ ۲۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال هم برای امور عمرانی هزینه شده است .

  بودجه مصوب سال ۹۵ ۵۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال

  درصد تحقق حدود ۸۰ درصد

  --- بدهیها:

  همانگونه که در ابتدای گزارش عنوان شد شهرداری با بدهی زیاد و قابل توجه به اینجانب تحویل شد که تسویه بدهیها از اولویتهای شهرداری قرار گرفت تا ضمن ادای حقوق طلبکاران ، اعتماد طرفهای قرارداد برای ادامه همکاریها جلب شود و این امر برای شهرداری از اهمیت ویژه برخوردار است .

  لذا در دوسال گذشته بخشی از بدهیها تسویه شده و البته در جریان فعالیتها، مجددا بدهیهایی ایجاد شده است و البته تلاش شده تا حدالمقدور بر میزان بدهیها افزوده نشودهرچند باتوجه به شرایط موجود و ضرورت انجام کارهای عمرانی در مواردی ایجاد بدهی اجتناب نا پذیر است برای نمونه:

  در زمان شروع به کار اینجانب جایگاه سی .ان.جی شهرداری حدود 600 میلیون تومان بدهی داشت و

  مورد مطالبه جدی شرکت گاز بود که سعی شد در مدت دو سال و چند ماه گذشته با پرداخت منظم گاز بهاء به بدهی مذکور افزوده نشود و با پرداخت سود حاصله از کارکرد جایگاه تاکنون حدود دویست میلیون تومان از بدهی، تسویه شده است و تلاش می‌شود مابقی بدهی هم تسویه شود .

  - پیگیری اخذ سند رسمی به املاک شهرداری . .

  در پیگیری وام از سازمان شهرداریها برای سرمایه گذاری و احداث مجتمع تجاری، خدماتی در بخشی از ملک شهرداری و مشروط بودن پرداخت وام به وجود سند رسمی ملک ، معلوم شد بخش قابل توجهی از املاک شهرداری سند رسمی به نام شهرداری ندارد !

  این موضوع در اولویت پیگیری قرار گرفت و در اواخر سال ۹۵ بخشی از اسناد ،صادر شد و زمنیه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی یا شهرداری (راسا) فراهم شد و امید است درآینده نزدیک محقق شود.

  لازم بذکر است طی دو سال گذشته رایزنی های زیادی با سرمایه گذاران بخش خصوصی مخصوصا" سرمایه داران بومی انجام شده ولی متاسفانه عواملی، مانع از استقبال است که باید با تلاش همگانی، این موانع که عمدتا فرهنگی است ،برطرف شود !!!

  - پیگیری تجهیز آتش‌نشانی:

  با توجه به گستردگی جغرافیایی شهرستان(تعداد زیاد روستا و فاصله زیاد از مرکز شهرستان) و وجود تنها یک خودروی آتش نشانی در موارد بروز حوادث و اعزام خودرو به روستاها و یا نقص فنی آن ، شهر کاملا" بدون امکانات و یکی از دغدغه‌ها و نگرانی های مستمر مدیریت شهری بود ، که طی دو سال گشته با پیگیری های مکرر خوشبختانه این پیگیریها نتیجه داد و یک دستگاه خودروی سنگین آتش‌نشانی به شهرداری هشترود تحویل شد .

  ۳۰ درصد قیمت خودرو را شهرداری تامین کرده و ۷۰ درصد آن توسط سازمان شهرداریها تامین شده است .

  - پیگیری ساماندهی محل دفن زباله شهری:

  یکی از مشکلات شهرداری ، نحوه دفع و دفن زباله شهری است که بدلیل عدم دفن بهداشتی ، مشکلات زیست محیطی و بهداشتی زیادی برای شهرستان و زمینهای اطراف ایجادمی کند که مشاهده پلاستیکهای پخش شده در اطراف محیط تنها لایه سطحی و ظاهری ان است.

  با توجه به اینکه حل این مشکل نیازمند اعتبار مالی زیادی است و تامین آن از محل منابع داخلی شهرداری ممکن نبود لذا طی دو سال گذشته با پیگیریهای به عمل آمده خوشبختانه با مساعدت مسوولان محترم استانداری، اعتبار مناسب(۳۰۰میلیون تومان برای فاز اول) از سازمان شهرداریها تخصیص و مراحل تشریفات ادار ى و طراحی انجام شده و در اولین فرصت نسبت به اجرای پروژه اقدام خواهد شد و امیدوا ریم این مشکل پس سالها به نحو اصولی مرتفع گردد.

  تعدیل نیروی انسانی:

  یکی از موارد مهم و قابل توجه در شهرداریها ، نحوه استخدام و مازاد نیروی انسانی است که در گذشته ها انجام شده و برابر اعلام مسوولان امر، شهرداریها در مجموع و با نسبتهای متفاوت، با تورم نیروی انسانی مواجه هستند که البته این امر در شهرداری هشترود، از نظر کمی زیاد حاد نیست. در دوره مدیریت فعلی ، سعی شده ضمن عدم استخدام و افزایش نیرو ،حتی بجای خروجیهای نیروی انسانی در قالب بازنشستگی نیز جایگزین وارد نشود- این روش منطقی ترین روش تعدیل نیروی انسانی در سیستم است - در این قالب طی سالهای ۹۴و۹۵ تعداد ۱۰نفر بازنشست و ۲ نفر غیر بومی منتقل شده است و وظایف این افراد با پرسنل موجود انجام شده و می شود که صرفه جویی مناسب از این طریق در هزینه های جاری اعمال شده است .

  - پیگیری ایجاد شعبه مجازی بانک شهر در شهر که در کنار ایجاد شغل به دو نفراز جوانان منطقه و ارایه خدمات بانکی مدرن به شهروندان ،آثار مثبت دیگر آن در آینده روشن خواهد بود.

  در پایان آنچه قابل توجه و تاکید است اینکه : شهرداری برابر قانون خودگردان و مقرر شده تا عمده هزینه‌های خود را به جای تامین از بودجه عمومی کشور و دولت از طریق مشارکت مردم و روشهای کسب درآمد تامین شود.

  برای تحقق این هدف لازم است رابطه متقابل مدیریت شهری و شهروندان نسبت به هم اصلاح و ترمیم شود تا درفضای منطقی تعامل متقابل، امکان مشارکت مردم و دریافت خدمات مناسب از مجموعه مدیریت شهری حاصل گردد.

  به زعم ما تا حدی زمینه جلب مشارکتها و همکاریهای مورد نظر و سرمایه گذاریها فراهم شده و باید تقویت شود و از آنجا که تنها راه برون رفت از مشکلات موجود و دستیابی به شهری آباد و در خور شان مردم را جلب مشارکت مردم و سرمایه گذاری بخش خصوصی می دانیم ،امیدواریم مسوولان محترم ، نخبگان ، معتمدین و بزرگان شهر در تقویت این روحیه نقش ایفاءنمایند .

  والسلام و آرزوی سربلندی و سرافرازی برای فرد فرد همشهریان گرامی .

  فروردین 1396 عبدیلر.

   

  نظر
  افزودن جدید
  نوشتن نظر
  نام:
  ایمیل:
   
  آدرس سایت:
  عنوان:
   
  لطفا کد آنتی اسپم نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

  کامپوننت نظرات بر مطالب، جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری جوملا - http://www.joomla.ir"

  آخرین به روز رسانی (يكشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۲)

   
  تصاویر
  پیوندها

  لینک محلی

  شورای اسلامی شهر هشترود